Uwielbiam Salon Zdrowia i Urody - ALEXANDRIA


Podczerwień - energia życia

Głównym źródłem energii promieniowania podczerwonego jest słońce, które emituje niewidoczne promienie odczuwane w formie ciepła. Ciepło podczerwieni w PowerSIim jest właśnie takie, jak ciepło z naszego słońca. Takie ciepło wytwarza także nasze ciało podczas procesu metabolicznego w celu ogrzania całego organizmu i utrzymania stałej temperatury ciała. Emitowane jest również przez skórę. Leczenie dłońmi, mające ponad 3.000-letnią tradycję w Chinach, zostało oparte na właściwościach uzdrawiających tych naturalnych promieni podczerwonych. Jogowie w Indiach również używają uzdrawiania dłońmi i zalecają je szczególnie w celu ulżenia przy zmęczonym oczom. Zalecane tulenie noworodka przez matkę ma na celu ogrzanie dziecka właśnie energią podczerwoną emitowaną przez organizm matki. Ma to ogromny wpływ na pierwsze chwile życia i dalszy rozwój noworodka. Nic, więc dziwnego, że często podczerwień nazywamy energią życia. Podczerwień towarzyszy nam, na co dzień, i bez niej życie nie mogłoby istnieć.

 

Fizyczne aspekty podczerwieni

Promieniowaniem podczerwonym (IR) nazywamy promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 780 nm do lmm. Promieniowanie to dzieli się na następujące zakresy:

IR-A (podczerwień bliska) o długości fali od 780 nm do 1400 nm,

IR-B (podczerwień średnia) o długości fali od 1400 nm do 3000 nm,

IR-C (podczerwień daleka) o długości fali od 3000 nm do lmm.

Energia fotonów promieniowania podczerwonego zawiera się w przedziale od 0.001 eV do 1.6 eV. Promieniowanie podczerwone wywołuje w tkance biologicznej przede wszystkim reakcje termiczne.

Oddziaływanie podczerwieni ze skórą skutkuje ogrzaniem, poceniem, a przez to oczyszczeniem skóry jak i tkanek podskórnych ze zbędnych toksyn, w tym cellulitu, żelującej substancji składającej się z tłuszczu, wody i innych zbędnych substancji, lokalizujących się w fałdach pod skórą. Podczerwień posiada też własności biostymulacyjne, stąd stosowana jest w przypadku bólów mięśniowych, leczenia kontuzji, stanów zapalnych oraz płytkich zaburzeń krążenia.

Głębokość wnikania promieni podczerwonych w skórę zależy od długości fali i od zdolności absorpcyjnych wody, ponieważ nasze tkanki zawierają od 60 do 70% wody. Większą siłę wnikania mają promienie podczerwone typu A (optymalnie do 1200 nm), natomiast bardzo słabo wnikają promienie typu B i C; promienie typu C są pochłaniane już w warstwie rogowej, czyli wierzchniej warstwie naskórka. Ciepło rozproszone w tak małej objętości szybko nagrzewa otoczenie do wysokiej temperatury, a ponieważ wiele nerwów czuciowych jest usytuowanych właśnie w wierzchnich warstwach skóry, próg tolerancji na ból zostaje tu szybko przekroczony (średni próg tolerancji na ból to 45 OC). Promienie typu A wnikają głębiej i ciepło rozchodzi się w większej objętości, nie powodując bolesnych odczuć.